Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Telefon

Vaše zpráva

Mělnická 150, 277 06 Lužec nad Vltavou +420 257 314 759
CS EN RU DE
zal. 1898

Společnost

Kořeny řemeslné tradice rodiny Horáků sahají do poloviny 19. století. Roku 1898 začal provozovat svou živnost Václav, syn zámečníka a vnuk kováře. V roce 1911 zahájil v Lužci nad Vltavou u Mělníka výstavbu strojírny a slévárny HORÁK, která se později zaměřila na výrobu napajedel, čerpadel a vodáren.

Ve dvacátých letech 20. století se začal Václav Horák zabývat myšlenkou výroby chladicích zařízení a už v roce 1927 spatřil světlo světa funkční „ledotvor“.

Po tomto úspěchu poslal majitel firmy své syny Václava a Josefa na zkušenou do USA. Ti pak po svém návratu získané technické poznatky i obchodní zkušenosti využili k dalšímu prudkému rozmachu firmy.

Roku 1932 předal zakladatel firmu svým synům a podnik byl přejmenován na BRATŘI HORÁKOVÉ, Lužec n/Vlt., továrna na chladicí stroje. Ve firemním znaku byl Eskymák sedící na zemském pólu s tabulí „HORÁK“. Slogan „HORÁK CHLADÍ PRÍMA“ se stal okřídleným. Mezi nejúspěšnější výrobky patřily chlad. boxy (izolované tehdy korkem), „Stříbrné chladírny HORÁK“, dveře pro chladírny z modřínového dřeva, výrobníky zmrzliny, výčepní stoly „Pikolík“, domácí lednička „Eskymáček“. Srdcem všech zařízení byly kompresory vlastní výroby, charakteristicky červené barvy.